درمان شقاق مقعدی و معرفی کامل انواع روش های درمان

خانم دکتر عاطفه دهقانی

متخصص جراح عمومی

دارای بورد تخصص جراحی با سابقه 10 ساله
متخصص درمان بیماری های کلورکتال و آنورکتال می باشد.

خانم دکتر عاطفه دهقانی با استفاده از لیزر که قابلیت انعقاد خون بعد از برش را دارد می تواند بدون کوچک ترین خونریزی محل بیماری را مشاهده و با دقت دستگاه لیزر بدون آسیب رساندن به بافت سالم بیماری را خارج نماید و فرآیند این درمان در کمتر از 20 دقیقه انجام می شود و بیمار می تواند بعد از جراحی به کار های روزانه خود رسیدگی نماید ، بدون اینکه هیچ گونه نقاهت و دردی داشته باشد.
مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه با سابقه 10 ساله در امور تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه، بیش از هزاران عمل موفق ثبت نموده و آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان گرامی میباشد، این مرکز با بهره گیری از متد روز دنیا و بروزترین تجهیزات پزشکی تحت لیسانس سازمان بهداشت جهانی WHO می تواند بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان ارائه دهد.

این مرکز با بهره گیری از جدیدترین متد روز دنیا و بروزترین تجهیزات پزشکی تحت لیسانس سازمان بهداشت جهانی WHO می تواند بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان گرامی بدهد.

کلینیک پیکاطب با 15 سال سابقه در درمان بیماری های نشیمنگاه آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان محترم می باشد.

پشتوانه ما هزاران عمل موفقی است که در 15 سال فعالیت مرکز انجام داده ایم.

جراحی با لیزر یکی از جدیدترین متدها برای درمان شقاق مقعدی بشمار می‌آید. در جراحی با لیزر بدلیل برش جزئی و انعقاد خون بعد از برش محل, جراحی کاملا برای دید و مانور جراح بسیار باز و شفاف می‌شود و کاملا gdcv ریشه ها و شاخه های جانبی قابل رویت خواهند بود. در لیزر امکان این که ریشه ها ناقص سوزانده شوند بسیار پایین است, به همین دلیل امکان برگشت بیماری بسیار کم و در حد صفر می باشد.

با استفاده از لیزر در جراحی شقاق مقعدی دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد و می توان به محض تشخیص بیماری شقاق مقعدی در همان جلسه اول با لیزر درمان صورت گیرد.

در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی هیچ گونه دردی را احساس نمی کند و متخصص جراح با استفاده از لیزر که قابلیت انعقاد خون بعد از برش را دارد می تواند بدون کوچک ترین خونریزی چرک ها و عفونت ها را مشاهده و با دقت دستگاه لیزر بدون آسیب رساندن به بافت سالم در مدت 20 دقیقه کار درمان را انجام دهد.

ما تا بهبودی کامل کنار شما هستیم پشتیبانی رایگان قبل و بعد از درمان تا بهبودی کامل

درمان شقاق مقعدی

برای درمان شقاق مقعدی لازم است که اول عارضه به طور صحیح تشخیص داده شود. بنابراین بایستی حتما به یک کلینیک برای تشخیص درست بیماری مراجعه نمایید.

ممکن است که شما علائم خود را با عارضه های دیگری مثل بواسیر یا هموروئید اشتباه بگیرید.

این موضوع قابل درک است که مطرح کردن آن با پزشک برای شما کار راحتی نیست اما برای بهبود سریع تر و به دست آورن دوباره سلامتی‌تان این موضوع را مطرح کنید تا سریع تر درمان انجام شود و از عوارض این بیماری در امان بمانید.

انواع روش های درمان کیست مویی

پس از اینکه از ابتلای خود به سقاق یا فیشر مطمعا شدید از روش های درمانی مختلفی می توانید برای درمان بیماری خود استفاده کنید.

درمان شقاق در خانه

درمان های خانگی بیماری های نشیمنگاهی فقط به شما در جهت کاهش درد و علائمتان کمک خواهد کرد و نمی‌تواند برای شما بهبود کامل و از بین بردن این عارضه را به ارمغان بیاورد.

درمان شقاق با روغن زیتون

روغن زیتون می‌تواند به عنوان یک روان کننده عمل کند زیرا حاوی تری گلیسیرید است که به بهبود زخم شقاق مقعدی کمک می کند.

روغن زیتون را به ناحیه آسیب دیده بمالید و این کار را ۲ بار در روز برای جلوگیری از گسترش زخم شقاق مقعد انجام دهید.

شما می‌توانید روغن زیتون را نیز به صورت خوراکی مصرف کنید زیرا روده ها را نرم می‌کند و وضعیت گوارشتان را تنظیم میکند.

مصرف روزانه فیبر در درمان شقاق مقعدی

مصرف روزانه فیبر و سبزیجات روده را به تحرک باز می‌دارد و آن را تحریک می‌کند و باعث نرمی مدفوع و سهولت در دفع آن می‌شود و دیگر نیازی به زور زدن حین اجابت مزاج نیست که همین کار کمک به بهبود زخم شقاق میکند.

حمام آب گرم

در یک وان آب گرم بریزید و روزی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی آن بنشینید و بگذارید ناحیه مقعدتان خیس بخورد انجام این کار می تواند به کاهش درد و سایر علائم در ناحیه مقعد کمک کند.

مصرف آب به مقدار کافی

کمبود آب بدن می تواند به پیشرفت یبوست کمک کند ، نوشیدن آب می تواند باعث نرمی و سهولت در دفع مدفوع شود ، توصیه می‌شود که مردان حدود ۱۳ فنجان و زنان حدود ۹ فنجان بنوشند.

ورزش کردن

ورزش نکردن و بی تحرکی یکی از شایع ترین علل یبوست است. در اکثر روزها حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید تا سیستم گوارش تنظیم شود و در فرم خوب باشد.

مصرف ملین ها

اگر افزودن فیبر به رژیم غذایی و مصرف مکمل های فیبر برای درمان یبوست کافی نیست، ملین ها می‌توانند کمک کنند.

ایمن‌ترین نوع ملین مکمل‌های فیبر در نظر گرفته می‌شود زیرا با اجازه دادن به مدفوع برای جذب و نگهداری مایعات، مدفوع شما را افزایش می‌دهند ، آنها همچنین انقباضات روده بزرگ را تشویق می کنند تا مدفوع را در امتداد حرکت دهند.

ملین ها می توانند در موارد زیر نیز کمک کنند:

 • افزایش میزان آب در روده ها
 • روان کننده مدفوع برای حرکت راحت تر
 • کشیدن آب به داخل روده بزرگ
 • تحریک ماهیچه های روده برای تسریع حرکات روده

از پزشک خود بپرسید که کدام نوع ملین برای شما مناسب است و چه مدت باید آن را مصرف کنید.

دفع مدفوع در زمان درست

اگر بدنتان به شما می گوید زمان اجابت مزاج فرا رسیده است ، آن را به بعد موکول نکنید ، انتظار بیش از حد طولانی یا مکرر می تواند سیگنال هایی را که به شما اطلاع می دهند زمان رفتن فرا رسیده تضعیف کند هر چه بیشتر آن را نگه دارید ، خشک‌تر و سخت‌تر می‌شود که عمل دفع را سخت‌تر می‌کند.

تعویض مکرر پوشک برای نوزادان

نوزادان نیز ممکن است دچار شقاق مقعدی شوند ، پوشک کودک خود را اغلب عوض کنید و در صورت بروز علائم یبوست از پزشک کمک بگیرید.

تمرین عادات روده سالم

این نکات می تواند به کاهش یبوست و فشار بر روی کانال مقعد کمک کند. این عادات را به طور مرتب بررسی کنید تا خطر ابتلا به شقاق مقعدی دردناک را کاهش دهید:

 • زمان کافی برای دفع راحت اجابت مزاج به خود بدهید. اما زیاد روی توالت ننشینید
 • هنگام دفع مدفوع زور نزنید
 • ناحیه مقعد را خشک نگه دارید
 • بعد از هر بار اجابت مزاج به آرامی خود را تمیز کنید
 • از دستمال مرطوب یا دستمال توالت نرم، بدون رنگ و بدون بو استفاده کنید
 • اسهال مداوم را درمان کنید

استفاده از پماد و داروها برای درمان شقاق

پماد نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین یک گشادکننده عروق است ، دارویی که باعث انبساط عروق خونی شما می شود ، به عنوان کرم استفاده می شود، می تواند جریان خون را بازگرداند و می تواند به شل شدن اسفنکتر مقعد شما کمک کند ، با این حال، می تواند باعث سردرد شود و برخی افراد به همین دلیل مجبور به قطع آن هستند.

مسدود کننده های کانال کلسیم

مانند دیلتیازم یا نیفدیپین ، یک راه جایگزین برای آرامش رگ های خونی و عضلات مقعد شما هستند. اگر نیتروگلیسیرین موثر نباشد، این داروها ممکن است برای شما مفید باشند.

قبل از استفاده از هر نوع پماد یا داروی خاصی با پزشک خود مشورت کنید.

روش های جراحی شقاق مقعدی

جراحی شقاق به دلیل درد و سوزش بعد از عمل و عوارض بعد از آن گزینه ی آخر اکثریت پزشکان است و آنها عمل شقاق مقعدی با لیزر را پیشنهاد میدهند. انواع مختلفی از عمل جراحی وجود دارد که صرفا جهت آشنایی بیشتر بیماران مطرح می‌شود.

جراحی شقاق به روش فلپ پیشرفته

در این روش پوست سالم مقعد به پوست آسیب دیده ی آن پیوند می‌خورد فلپ با استفاده از بافت سالم و غنی از رگ های خونی انجام می شود، که با بهبود جریان خون در محل شقاق به بهبودی کمک می کند.

این روش در بیشتر مواقع انجام نمیشود مگر اینکه عمل جراحی شقاق ناموفق باشد یا بیمار دچار بی اختیاری مدفوع پس از جراحی شده باشد.

جراحی اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

در این روش پزشکان معمولا روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی را به کار می برند که شامل برش بخش کوچکی از عضله اسفنکتر مقعدی برای کاهش اسپاسم و درد و بهبودی است.

جراحی اسفنکتروتومی بسته

در این روش یک برش بر روی شیار جانبی زده شده و از آن شیار عضله اسفنکتر یا دریچه را بیرون کشیده و قسمتی از آن را بسته و به میزان پیشرفت شقاق مقعد قطع می کنند.

انجام این روش جراحی ریسک آسیب به مخاط روده را به همراه داشته از همین روی نیاز به دقت بالایی دارد و کمتر انجام می‌شود.

جراحی اسفنکتروتومی باز

این روش مشابه جراحی بسته است با این تفاوت که این بار برش (نیم الی یک سانتی متری) بر روی کانال مقعد زده می شود. در پایان عمل قسمت انتهایی برش را طبق به شرایط بیمار باز گذشته و یا می بندند.

روش فیشرکتومی

در روش فیشرکتومی پوست آسیب دیده اطراف مقعد در اثر زخم شقاق، با یک برش بریده شده و ترمیم می شود ، این روش شامل بریدن ناحیه ی آسیب دیده ی کانال مقعدی است ، در واقع قسمتی از عضله ی مقعد را از دست خواهید داد که بی اختیاری مدفوع و گاز روده در آن بسیار بالا است و حتی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند.

پزشک در مرحله ی آخر در کنار فیشرکتومی برای افزایش تاثیر جراحی ممکن است تزریق بوتاکس را پیشنهاد دهد.

درمان شقاق با بوتاکس

در این روش سم باکتریایی بوتولینوم نوع A در عضله اسفنکتر تزریق می شود ، این سم به طور موقت ماهیچه اسفنکتر را فلج ساخته و آن را از فعالیت باز می دارد.

تزریق بوتاکس به عضله اسفنکتر مقعدی می تواند به آرامش آن کمک کند.

بوتاکس شل کننده عضلات است و اثرات آن حدود سه ماه باقی می ماند و به شقاق شما زمان می دهد تا بهبود یابد.

درمان شقاق با لیزر

لیزر درمانی یکی از پیشرفته ترین و آخرین دستاوردهای دنیای پزشکی است که برای درمان بسیاری از بیماری های نشیمنگاهی از جمله شقاق به کار گرفته می شود.

درمان شقاق با لیزر اثربخشی بالاتر و عوارض کمتر دارد و توانسته است جایگزین بسیار مناسبی برای انجام عمل جراحی شود.

لیزر شقاق مقعدی بدون درد و خون ریزی است و دوره نقاعت آن نزدیک به صفر است و جراحی این عارضه ۲۰ دقیقه وقت می‌گیرد و بیمار بعد از جراحی میتواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

در روش درمان شقاق با لیزر ، پزشک با استفاده از انرژی اشعه ی لیزر و تاباندن آن به بافت های آسیب دیده اقدام به مسدودسازی شکاف ها و ترمیم بافت های آسیب دیده می کنند.

به این صورت بدون کوچکترین احساس درد و خونریزی در کوتاه ترین زمان ممکن بیماری شما برای همیشه درمان خواهد شد و به زندگی طبیعی خود باز خواهید گشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. ارش می گوید

  با سلام میخواستم هزینه درمان شقاق با لیزر رو بدونم چه قدره؟

  1. پیکاطب می گوید

   سلام هزینه بعد از معاینه و نوع و شدت بیماری و تشخیص دقیق مشخص می شود.

   1. پارسا می گوید

    سلام من عمل شقاق دو هفته پیش پیش خانم دکتر انجام دادم ولی موقع اجابت مزاج سوزش دارم و این سوزش بعدشم تا سه چها ساعت ادامه داره .آیا این طبیعی است یانه

    1. پیکاطب می گوید

     سلام
     نسبت به میزان شدت بیماری این سوزش متفاوت هستش، اما طبیعی است.
     تمام نکاتی که بعد از عمل در یک بروشور به شما داده شده است رو رعایت بفرمایید. مشکل حل خواهد شد.
     تا زمان بهبودی کامل میتونید هم تلفنی و هم حضوری با پزشکان و مشاورین مرکز در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا کمی صبر کنید…