درمان بیماریهای نشیمنگاهی و مقعدی لیــــزر سریـعترین و بهتریــن روش درمانــی

مشاوره رایگان لیزر درمانی

9 روش خانگی برای تسکین خارش واژن

خارش واژن و روشهای درمان خانگی

خارش در قسمت های خصوصی می تواند به دلیل عدم تعادل در میکروبیوتای ناحیه تناسلی ایجاد شود و باعث کاندیدیاز یا برفک (نوعی عفونت قارچی)، ولوواژینیت (بیماری شایع عفونت واژن در زنان) یا بالانیت در مردان شود. اما می تواند به دلیل عفونت های مقاربتی مانند HPV نیز ایجاد شود.

درمان های خانگی برای خارش واژن، گزینه مناسبی برای تکمیل درمان پزشکی است و برای تشخیص علت خارش اندام های خصوصی و شروع، مشورت با متخصص زنان یا متخصص اورولوژی در مورد مردان ضروری است.

روشهای خانگی برای تسکین خارش واژن

برخی از گزینه های درمان خانگی برای خارش قسمت های خصوصی عبارتند از:

 1. محلول پاک کننده ساخته شده از گیاهان دارویی
 2. حمام سیتز با بابونه
 3. حمام سیتز با سرکه سیب
 4. چای سیر و زنجبیل
 5. چای سبز
 6. روغن نارگیل
 7. اسانس درخت چای
 8. حمام سیتز با انگور خرس
 9. چای اکیناسه

1. محلول پاک کننده ساخته شده از گیاهان دارویی

این محلول با ترکیبی از گیاهان حاوی خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد قارچی ساخته شده است که به شما امکان می دهد خارش را تسکین دهید و در نتیجه با ناراحتی سریعتر مبارزه کنید.

عناصر

 • 375 میلی لیتر آب
 • 2 قاشق چایخوری آویشن خشک
 • 1 قاشق چایخوری رزماری خشک
 • 1 قاشق چایخوری مریم گلی خشک

روش آماده سازی

آب را بجوشانید، سبزی ها را اضافه کنید و درب آن را بگذارید و حدود 20 دقیقه صبر کنید.

سپس لازم است این دم کرده را صاف کرده و به عنوان محلول پاک کننده ناحیه دو بار در روز استفاده کنید.

2. حمام سیتز  با چای بابونه

چای بابونه به دلیل مواد موجود در ترکیب آن مانند فلاونوئیدها و آلفا بیزابولول که به از بین بردن عفونت های قارچی کمک می کند و علائم خارش، تورم، تحریک، درد یا ناراحتی از کاهش می دهد، اثر ضد قارچی دارد.

یک درمان خانگی برای خارش در قسمت های خصوصی و کمک به درمان کاندیدیازیس.

میزان مواد مورد نیاز

1 قاشق چایخوری عصاره بابونه خشک
200 میلی لیتر آب

روش آماده سازی

بابونه را در آب در حال جوش قرار دهید، 10 دقیقه صبر کنید، صاف کنید و سپس این محلول را در یک لگن با آب گرم مخلوط کنید و در حالی که قسمت خصوصی شما در تماس با آب است، حدود 15 دقیقه بنشینید. بعد از آن نیازی به آبکشی نیست، زیرا این فرآیند خارش را تسکین می دهد.

حمام سیتز چیست و تاثیر آن روی درمان بیماریهای مقعدی

3. حمام سیتز با سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از گزینه های درمان خانگی خوب برای خارش واژن است، زیرا یک ماده اسیدی است و به از بین بردن قارچ ها و باکتری هایی که باعث ولوواژینیت می شوند کمک می کند. علاوه بر اینکه اثر ضد التهابی دارد، علائم خارش مانند ( ترشح، قرمزی و تورم ) را تسکین می دهد.

میزان مواد مورد نیاز

½ فنجان سرکه سیب
2 لیتر آب

روش آماده سازی

آب را بجوشانید و سرکه سیب را اضافه کنید. صبر کنید تا خنک شود و آن را در لگن یا وان حمام قرار دهید، به مدت 20 دقیقه یک حمام نشسته یا سیتز بگیرید و سپس بشویید.

سرکه سیب همیشه باید قبل از تماس با پوست رقیق شود، زیرا یک ماده اسیدی است که می تواند باعث تحریک شود.

حمام سیتز با یرکه سیب نباید توسط زنان باردار استفاده شود.

4. چای سیر و زنجبیل

چای سیر و زنجبیل به دلیل داشتن آلیسین موجود در سیر و ترکیبات فنولی موجود در زنجبیل مانند جینجرول، چوگائول و زینجرون دارای خواص ضد باکتریایی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که در تسکین علائم مانند خارش  و تورم عمل می کند.

علاوه بر این، این چای به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به بدن اجازه می دهد سریعتر از عفونت ها بهبود یابد.

میزان مواد مورد نیاز

3 حبه سیر، پوست کنده و نصف شده
1 سانتی متر ریشه زنجبیل یا ½ قاشق چای خوری زنجبیل پودر شده
1 لیتر آب

روش آماده سازی

آب را با سیر بجوشانید، از روی حرارت بردارید و زنجبیل را اضافه کنید، بگذارید 5 تا 10 دقیقه استراحت کند، صاف کنید و سپس 3 تا 4 فنجان در طول روز بنوشید.

زنجبیل نباید توسط افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند مصرف شود، بنابراین در این موارد باید از چای حذف شود.

یکی دیگر از گزینه های استفاده از سیر و بهره مندی از فواید آن، مصرف کپسول های روغن سیر است که در داروخانه ها یا فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود.

5. چای سبز

چای سبز، دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است که به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند و آن را گزینه خوبی برای درمان می کند.

علاوه بر این، چای سبز به تحریک باکتری‌های خوب مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم موجود در روده کمک می‌کند که به تعادل میکروبیوتای واژن کمک می‌کند و به عنوان مثال به درمان کاندیدیاز یا ولوواژینیت کمک می‌کند.

میزان مواد مورد نیاز

1 قاشق چایخوری برگ چای سبز یا 1 چای سبز کیسه ای
1 فنجان آب جوش

روش آماده سازی

برگ ها یا چای سبز کیسه ای را به فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد، صاف کرده بردارید و بلافاصله بنوشید. این چای را می توان 3 تا 4 بار در روز یا طبق توصیه پزشک مصرف کرد.

چای سبز را زنان باردار یا شیرده یا افرادی که دچار بی خوابی، پرکاری تیروئید، گاستریت یا فشار خون بالا هستند نباید مصرف کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که در ترکیب آن، کافئین است، باید از نوشیدن این چای در پایان روز یا در مقادیر بیشتر از توصیه، خودداری کنید.

چای سبز را می توان به شکل عصاره طبیعی نیز استفاده کرد و باید با توصیه های پزشکی از آن استفاده کرد، زیرا مصرف زیاد آن می تواند به کبد آسیب برساند.

6. روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک و کاپریلیک با عملکرد ضد قارچی و ضد میکروبی قوی است که به مبارزه با کاندیدیازیس کمک می کند و آن را گزینه خوبی برای درمان خانگی خارش واژن می کند.

میزان مواد مورد نیاز

روغن نارگیل

روش آماده سازی

دست های خود را خوب بشویید. سپس روغن نارگیل را به مدت 5 روز یک بار در روز به قسمت خارجی ناحیه بمالید، داخل کانال واژن استفاده نکنید.

7. اسانس درخت چای

روغن درخت چای سرشار از موادی با اثرات ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی مانند ترپینن و سینئول است که به مقابله با علائم خارش، قرمزی، تورم و ترشحات رایج در عفونت‌های تناسلی مختلف کمک می‌کند.

میزان مواد مورد نیاز

5 قطره اسانس درخت چای
2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، بادام شیرین یا روغن زیتون

روش آماده سازی

مواد را با هم مخلوط کنید و حداکثر 5 روز متوالی روزی یک بار روی ناحیه خارجی واژن یا آلت تناسلی بمالید. داخل کانال واژن استفاده نکنید.

قبل از مالیدن روغن درخت چای به ناحیه تناسلی، باید بررسی کنید که آیا به این روغن حساسیت دارید یا خیر. بنابراین توصیه می شود یک قطره روغن درخت چای را به پوست پشت دست خود بمالید. اگر علائم آلرژی مانند قرمزی، خارش، تورم یا تشکیل تاول های کوچک روی دست شما ظاهر شد، باید پوست خود را بشویید و از روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی برای خارش اندام های خصوصی استفاده نکنید.

روغن درخت چای نباید توسط زنان باردار استفاده شود.

8. حمام سیتز با انگور خرس

یکی دیگر از درمان‌های خانگی که برای خارش در قسمت‌های خصوصی استفاده می‌شود، گیاه انگور خرس است که می‌توان از آن برای تهیه حمام سیتز استفاده کرد. این گیاه خواص ضد میکروبی دارد و به عنوان مثال از تکثیر کاندیدا آلبیکنس می کاهد.

میزان مواد مورد نیاز

4 قاشق چایخوری برگ خشک شده خرس
1 لیتر آب

روش تهیه

گیاه خرس دارویی را به آب در حال جوش اضافه کنید و بگذارید حدود 10 دقیقه با پوشش مناسب استراحت کند.

پس از سرد شدن باید آن را صاف کرده و مایع را در یک لگن قرار دهید و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند.

9. چای اکیناسه (سرخارگل)

چای اکیناسه یا سرخارگل تهیه شده از گیاه اکیناسه ، سرشار از آلکامیدها، پلی ساکاریدها، گلیکوپروتئین ها و مشتقات اسید کافئیک است که دارای عملکرد تعدیل کننده سیستم ایمنی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و آن را به یک گزینه درمانی خانگی خوب برای کمک به درمان عفونت ها در قسمت های خصوصی تبدیل می کند.

میزان مواد مورد نیاز

1 قاشق چایخوری ریشه یا برگ اکیناسه
1 فنجان آب جوش
روش آماده سازی

۱ قاشق چایخوری ریشه یا برگ اکیناسه را در یک فنجان آب جوش بریزید اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند صاف کنید و روزی ۲ بار بنوشید.

این چای برای زنان باردار یا شیرده یا افرادی که مبتلا به سل، لوسمی، بیماری های کلاژن، مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس یا پسوریازیس هستند، نباید استفاده شود.

کلینیک تخصصی پیکاطب مجهزترین مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می باشد.

کارشناسان و مشاورین ما بصورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

شما کاربران گرامی می توانید از طریق شماره های داخل سایت یا از صفحه تماس با ما به صورت 24 ساعته و کاملا رایگان با این مرکز در ارتباط باشید.

در این مقاله سعی ما بر این بود که شما را با روشهای خانگی تسکین خارش واژن آشنا کنیم, تا شاید کمکی در جهت روند درمان بیماری شما کرده باشیم.

از همراهی شما متشکریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.