درمان بیماریهای نشیمنگاهی و مقعدی لیــــزر سریـعترین و بهتریــن روش درمانــی

مشاوره رایگان لیزر درمانی

خارش واژن 12 دلیل رایج و چه باید کرد

خارش واژن و علت اصلی خارش واژن آلرژی در ناحیه تناسلی است که عموماً به دلیل استفاده از محصولات صمیمی یا شورت های ساخته شده از مواد مصنوعی ایجاد می شود. با این حال، خارش واژن همچنین می تواند به دلیل کاندیدیاز، عفونت های مقاربتی (STIs) یا سرطان واژن ایجاد شود.

علاوه بر خارش، زنان ممکن است علائم دیگری مانند قرمزی و/یا تورم ناحیه، پلاک‌های سفید رنگ در واژن، ترشح، بوی شدید، ادرار دردناک یا سوزش و وجود گلوله‌های کوچک در واژن را نیز تجربه کنند.

در صورت وجود خارش در واژن، به خصوص اگر با علائم دیگر همراه باشد.

خارش واژن 12 دلیل رایج و چه باید کرد؟

چه چیزی باعث خارش واژن می شود؟

 1. کاندیدیازیس
 2. آلرژی
 3. عفونت های مقاربتی
 4. واژینوز باکتریایی
 5. واژینیت آتروفیک
 6. واژینوز سیتولیتیک
 7. لیکن اسکلروزوس
 8. سرطان فرج
 9. پسوریازیس تناسلی
 10. درماتیت
 11. پسوریازیس تناسلی
 12. یائسگی

مهم است که به یاد داشته باشید که این ابزار فقط به عنوان یک دستورالعمل برای شناسایی علت احتمالی خارش عمل می کند.

به همین دلیل، نباید جایگزین مشاوره با یک پزشک شود، که تنها متخصصی است که قادر به تایید تشخیص و توصیه درمان مناسب است.

1. کاندیدیازیس

کاندیدیازیس یک عفونت ناشی از رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس است که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی ضعیف شود یا زمانی که تغییراتی در pH ناحیه ایجاد می شود و باعث خارش، سوزش و ترشحات سفید رنگ با بافتی شبیه به کرم می شود.

چه باید کرد: درمان کاندیدیازیس معمولاً با استفاده از پمادهای ضد قارچ یا داروهای خوراکی تجویز شده توسط متخصص زنان مانند کلوتریمازول و میکونازول انجام می شود، علاوه بر این توصیه می شود بدون لباس زیر بخوابید و ناحیه تناسلی را فقط با آب وصابون بشویید.

2. آلرژی

کلر موجود در آب وان حمام یا استخر، لاتکس موجود در کاندوم، ژل روان کنندهریال، برخی از صابون‌ها و حتی برخی پارچه‌ها، مانند لیکرا یا میکروفیبر، حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند باعث آلرژی شوند و منجر به خارش و علائم دیگری مانند احساس سوزش، قرمزی یا تورم در واژن شوند.

چه باید کرد: درمان آلرژی باید با راهنمایی یک متخصص زنان انجام شود که علل احتمالی را ارزیابی می کند و مناسب ترین دارو را توصیه می کند که ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد حساسیت باشد.

همچنین مهم است که از استفاده از کاندوم های حاوی رنگ، طعم دهنده و لاتکس خودداری کنید و از شلوارهای نخی استفاده کنید، زیرا موادی هستند که باعث ایجاد حساسیت یا تحریک در ناحیه نمی شوند.

اما برای درمان آلرژی، استفاده از کاندوم در تمام روابط جنسی برای جلوگیری از تماس مستقیم با اسپرم توصیه می شود.

درمان دیگری که ممکن است توسط متخصص زنان توصیه شود، حساسیت زدایی است که در آن پزشک هر 20 دقیقه بخش های کوچکی از مایع منی را وارد واژن زن می کند تا بدن شروع به شناسایی و پذیرش اسپرم کند.

3. عفونت های مقاربتی

برخی از عفونت های مقاربتی یا بیماری های مقاربتی مانند تریکومونیازیس، زگیل های واژن یا تبخال تناسلی نیز می توانند باعث خارش واژن شوند.

چه باید کرد: هنگامی که خارش بعد از رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم ظاهر می شود، توصیه می شود با یک متخصص زنان مشورت کنید تا آزمایشات انجام شود و مناسب ترین درمان نشان داده شود که ممکن است شامل استفاده از آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها باشد.

4. واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی عفونتی است که به دلیل عدم تعادل در فلور واژن ایجاد می شود که می تواند به عنوان مثال در اثر استفاده از دوش واژینال، تغییرات هورمونی و وجود یک بیماری مقاربتی ایجاد شود و به رشد باکتری هادر واژن کمک کند.

منجر به ظاهر خارش و علائم دیگر مانند قرمزی و ترشحات با بوی قوی می شود.

چه باید کرد: برای مبارزه با واژینوز باکتریایی، متخصص زنان معمولا استفاده از آنتی بیوتیک ها را توصیه می کند که می تواند به صورت پماد برای استفاده روی محل یا قرص های خوراکی باشد.

همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی و اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی توصیه می شود.

5. واژینیت آتروفیک

واژینیت آتروفیک که در دوران یائسگی، شیردهی و در طول استفاده از داروها برای درمان سرطان شایع تر است، التهاب واژن ناشی از کاهش هورمون استروژن در بدن است که علائمی مانند خارش، ترشحات بدبو و درد ایجاد می کند.

چه باید کرد: درمان واژینیت آتروفیک باید توسط متخصص زنان توصیه شود، که ممکن است استفاده از هورمون استروژن را به شکل کرم یا قرص، روان کننده ها و داروهای ضد درد توصیه کند.

6. واژینوز سیتولیتیک

واژینیت سیتولیتیک زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد لاکتوباسیل‌هایی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند، به شدت افزایش می‌یابد و pH ناحیه را کاهش می‌دهد و علائمی مشابه علائم کاندیدیازیس ایجاد می‌کند، مانند خارش، ترشحات سفید رنگ، با بافتی شبیه به خامه یا شیر دلمه و بدون هیچ بویی سایر علائم واژینوز سیتولیتیک را مشاهده کنید .

چه باید کرد: برای درمان واژینوز سیتولیتیک، متخصص زنان ممکن است شیاف واژینال، دوش یا حمام سیتز با بی کربنات سدیم را برای کاهش میزان لاکتوباسیل ها و افزایش PH واژن توصیه کند.

7. لیکن پلان

لیکن پلان یک بیماری التهابی است که در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی داروها، مواد شیمیایی یا استرس ایجاد می شود و باعث خارش و سوزش واژن می شود.

چه باید کرد: درمان لیکن پلان باید توسط یک متخصص پوست یا متخصص زنان انجام شود، که ممکن است استفاده از داروهای ضد حساسیت، کورتیکواستروئیدها و روان درمانی را در موارد استرس توصیه کند.

8. لیکن اسکلروزوس

لیکن اسکلروزوس یک بیماری پوستی است که در اثر التهاب ناشی از عوامل ژنتیکی و ایمنی مرتبط است و می‌تواند باعث بروز علائم و نشانه‌هایی مانند خارش، سوزش، لایه‌برداری و تاول در واژن شود.

چه باید کرد: برای مبارزه با لیکن اسکلروزوس، پزشک ممکن است استفاده از پمادهای کورتیکواستروئیدی و سایر اقدامات مانند اجتناب از خراشیدن ناحیه تناسلی، پوشیدن لباس های نخی و شستن واژن را فقط با آب و صابون خنثی توصیه کند.

9. سرطان فرج

سرطان فرج نوعی سرطان است که در ناحیه خارجی واژن ایجاد می‌شود و می‌تواند علائمی مانند خارش، درد، خونریزی خارج از دوره قاعدگی، ظاهر شدن زخم، توده یا زگیل و تغییر در رنگ و بافت ایجاد کند.

چه باید کرد: برای درمان این بیماری، انکولوژیست ممکن است درمان هایی مانند رادیوتراپی، شیمی درمانی یا جراحی را توصیه کند.

10. درماتیت

درماتیت بیماری‌های التهابی هستند که در اثر تولید زیاد سبوم در فرج یا در اثر تماس با محصولاتی مانند صابون و عطر ایجاد می‌شوند که باعث تحریک در ناحیه می‌شود و منجر به خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن فرج می‌شود.

چه باید کرد: درمان بسته به نوع درماتیت متفاوت است و ممکن است استفاده از پمادها با کورتیکواستروئیدها و ضد قارچ ها نشان داده شود.

علاوه بر این، پزشک ممکن است برخی از اقدامات خانگی مانند تمیز و خشک نگه داشتن واژن و اجتناب از حمام کردن در آب بسیار داغ را توصیه کند.

11. پسوریازیس تناسلی

پسوریازیس تناسلی یک بیماری خودایمنی است که پوست فرج، قسمت خارجی واژن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد خارش شدید و لکه های قرمز رنگ با پوسته شدن و ظاهری خشک می شود.

چه باید کرد: برای مبارزه با پسوریازیس تناسلی، پزشک ممکن است استفاده از پمادهای کورتیکواستروئیدی و داروهای خوراکی را برای کاهش التهاب پوست توصیه کند.

12. یائسگی

یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن در گردش می تواند باعث خارش در ناحیه واژن و فرج شود که می شود که یکپارچگی پوست در ناحیه تناسلی را حفظ می کند و میزان ترشحات واژن را کاهش می دهد.

چه باید کرد: برای درمان خارش واژن در دوران یائسگی، متخصص زنان ممکن است درمان جایگزینی هورمونی را توصیه کند که به کاهش علائم در این دوره کمک می کند، همچنین کرم یا ژل برای آبرسانی به ناحیه.

علاوه بر این، پوشیدن لباس زیر نخی و اجتناب از لباس های خیلی تنگ توصیه می شود، زیرا این امر می تواند باعث تعریق بیش از حد در ناحیه شود و خارش را بدتر کند.

برای جلوگیری از خارش واژن توصیه می شود:

لباس زیر نخی بپوشید، از مواد مصنوعی که به پوست اجازه تنفس نمی دهد و رشد قارچ ها را تسهیل می کند اجتناب کنید.
بهداشت فردی را رعایت کنید،ناحیه تناسلی را روزانه،و بعد از آمیزش جنسی، با صابون خنثی بشویید.
برای جلوگیری از افزایش دما در ناحیه تناسلی پوشیدن شلوارهای خیلی تنگ خودداری کنید .
در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید تا از آلودگی جلوگیری کنید.
این اقدامات احتیاطی همچنین به تسکین سوزش موضعی و کاهش خارش در زمانی که از قبل وجود دارد کمک می کند.

همچنین توصیه می شود از مصرف غذاهای حاوی قند زیاد مانند شیرینی، کیک، ژله، نوشابه و بستنی خودداری کنید.

بواسیر یا هموروئید

کلینیک تخصصی معجزه پیکا طب ترین مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می باشد.

 

مشاوره رایگان کلینیک پیکا طب

تخصص ما در کلینیک پیکا طب

درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی (لیست بالا) و رضایت کامل بیمار می باشد.

تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.

 

مشاوره قبل و بعد از درمان

پشتیبانی و دریافت غیر حضوری نوبت

کارشناسان و پزشکان این مرکز تخصصی آماده پاسخگویی به درخواست های شما عزیزان هستند.

مشاوره و پشتیبانی قبل و بعد از درمان ، در این مرکز تخصصی به صورت 100% رایگان انجام می پذیرد. ما تا بهبودی کامل در کنار شما خواهیم بود.

از همراهی شما بسیار متشکریم

خط یک 02188059039

خط دو 02186051796

 

شما کاربران گرامی می توانید از طریق شماره های داخل سایت یا از صفحه تماس با ما به صورت 24 ساعته و کاملا رایگان با این مرکز در ارتباط باشید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.